
Written for https://lightmotifs.wordpress.com/2023/08/07/tmp116-laugh-tracks/
Having gone to the doctors, both myself and my husband have high cholesterol. My Monday peeve is the cost of healthy over unhealthy food. Most fruit and vegetables have gone up in price, but they are always doing deals on the junk food. Buy four chocolate bars for the price of only one pound. They don’t do the same for healthy snacks.
We have to change our eating habits, and will do that, but something needs to be done to help people eat the right way. Perhaps buy four carrots for the price of three. It isn’t just our health, but many families are on the bread line and can only afford to eat cheaply with junk food.
More help is needed, and the government need to look at VAT on food that will keep their nation healthy.
I agree, and it’s the same here. I’m spending more at the store now that I’ve given up frozen meals and buying mostly fresh produce 🙁
LikeLiked by 1 person
Yes I too have noticed that the unhealthy food is far less expensive that healthy food.
LikeLike